Uwielbiasz święta, ale już przygotowania do nich – niekoniecznie? A co, gdyby tak zdecydować się na spędzenie ich w górach? Podpowiadamy, na co możesz liczyć, wybierając takie rozwiązanie. Korzyści jest całkiem sporo!

Ośnieżone szczyty, wszechobecna biel i majestatyczny krajobraz – góry są piękne przez cały rok, ale to zimą szczególnie wyróżniają się na tle szarego i równinnego polskiego krajobrazu. Powodów, dla których święta w górach mogą okazać się tymi, które będziesz wspominać najczęściej, może być mnóstwo. Najczęściej taką formę spędzenia świątecznej przerwy wybierają miłośnicy sportów zimowych, ale również osoby szukające magii i czegoś innego od corocznych zwyczajów, z pewnością będą zadowolone z takiego urlopu.

Polacy mają całkiem spore pole do popisu w kwestii wyboru lokalizacji – mogą wybrać się w rejon karkonoski, ale też w Tatry czy Bieszczady bądź Beskid. Możliwości jest naprawdę sporo. Na jakie korzyści możesz liczyć, niezależnie od doboru górskiej destynacji?

Prezenty zapakowane w szary papier przyozdobione bombkami i gałązkami
Dowiedz się jak możesz umilić sobie te święta!

Po pierwsze: brak obowiązków

Ta korzyść tyczy się nie tylko spędzania świąt w górach, ale w zasadzie wszystkich okołoświątecznych wyjazdów. Wybierając Boże Narodzenie poza domem, siłą rzeczy musisz zrezygnować z organizacji – przynajmniej na pewnym poziomie. A przy okazji – nie musisz sprzątać, myć okien, odkurzać i dekorować, a jedynie cieszyć się wolnym czasem!

Po drugie: brak konieczności gotowania

Wybierając się na święta w góry, raczej zrezygnujesz z organizacji kolacji wigilijnej na własną rękę. Nie dysponujesz bowiem przestrzenią, którą możesz zagospodarować pod potrzeby gości. Dlatego podczas wyjazdów najczęściej wybieranym wariantem Wigilii jest kolacja w restauracji. W świątecznym okresie restauratorzy przygotowują specjalne menu i promocyjne oferty. Wigilię z bliskimi możesz więc spędzić przy pysznych potrawach przygotowanych przez kogoś innego!

Ubieranie podświetlonej choinki przez rodzinę
Święta to czas dla rodziny.

Po trzecie: przepiękna sceneria

W święta powinniśmy móc cieszyć się śniegiem. Niestety, pogoda często płata figle, i w okresie okołoświątecznym ostatnimi laty serwuje nam raczej deszcz i stosunkowo wysoką temperaturę. Ale nie w górach! Tam możesz liczyć na śnieg. Pogoda z pewnością Cię nie zawiedzie, gwarantując prawdziwie magiczną atmosferę podczas pobytu.

Po czwarte: możliwość uprawiania sportów zimowych

Dla miłośników tego typu aktywności możliwość jazdy na nartach czy snowboardzie podczas zimowej przerwy to najlepszy prezent, jaki mogą sobie wymarzyć. Idealne warunki i stosunkowo niewielka ilość osób na stoku – wszystko to sprawia, że uprawianie sportów zimowych w sezonie okołoświątecznym to najlepszy wybór!

Po piąte: moc atrakcji

Nie zapominajmy, że góry to nie tylko stoki, ale również szereg innych atrakcji. Podczas świątecznych ferii w górach możesz nie tylko spróbować góralskich dań i pojeździć na nartach, ale również wziąć udział w kuligu czy zażyć gorącej kąpieli w termach. To znakomite urozmaicenie w okołoświątecznym okresie – alternatywa dla spędzania czasu przed telewizorem na oglądaniu tych samych świątecznych przebojów po raz kolejny.